Citát dne

Vychovávat dítě znamená vychovávat sebe.

Neznámý autor

Základní škola, Praha 2, Vratislavova 13 tel: +420 222 523 392 mobil: +420 731 287 833 fax: +420 224 262 142 e-mail: info@vratislavova.cz webmaster: Václav Nádvorník grafika webu:Ivan Laštůvka

Projekty

Projekty

C´est la vie pro 9. třídy

Datum: 09.11  Zadal: Autor příspěvku: Pavel Martinovský   Kategorie: Projekty  Fotogalerie   Vymaž   Oprav   Vytiskni

Ve čtvrtek 6. listopadu si deváťáci prošli "cestu životem", kterou pro ně připravila organizace Čikatar Het (partnerská organizace Člověka v tísni). Během programu "C´est la vie" žáci prošli simulací reálného života, při níž se žák ocitl v situaci, kdy dokončil základní školu a otevřel se před ním nespočet možností, jakou životní strategii zvolit. Bylo na něm, aby si našel a zaplatil ubytování, přihlásil se na vhodnou školu, sepsal životopis a ucházel se o práci. Pouze na něm bylo rozhodnutí, zda je výhodnější déle studovat a vydělávat si na brigádách či prohlubovat praxi a hledat stálou práci. Ve hře čekalo na účastníky několik stanovišť – úřad, vzdělání, práce, ubytování – se kterými se musel vypořádat a cílem žáků bylo získat co nejvíce životních bodů. Na účastníky také čekalo „pokušení" v podobě rychlých zisků v hazardu, trestné činnosti, práce na černo a půjček. Na konci se body sečetly a v diskuzi se zhodnotila herní strategie jednotlivých účastníků, co si ze hry do života odnášejí.
Zde jsou názory žáků, neboli hráčů:
Anežka - Program se mi líbil, bylo to zajímavé, některé věci byly dost ze života. Ukázal nám např., že si v dnešní době máme všechny smlouvy přečíst, než je podepíšeme, abych nebyla napálena jako mnoho z nás ve hře. Možná bych udělala více stanovišť.
Tereza - Projekt mi dal, abych byla opatrná v životě. Bylo to dlouhý a nebavilo mě to. potom byla ale dobrá věc, uvědomily jsme si, že bychom měli být v životě opatrný a taky že ten život nebude tak lehkej, jak si myslíme.
Erik - Projekt nám ukázal dobré i zlé stránky dnešního světa. A že se vše točí kolem peněz a vzdělání. Bez toho jste v háji.
Jana - Mně se zdá, že je to hra pro přípravu, co se může stát, až se osamostatníme. Abychom měli přehled. Vědět, jak život probíhá. Bavilo nás to.
Josef - Jsem rád, že tento projekt byl, jelikož nám ukázal, co všechno se může stát, když si třeba budem hledat byt a jak nás můžou napálit, když si nedáme pozor. Takových akcí by mělo být víc, abychom si dávali větší pozor v budoucím životě.
Josef - Trošku mi vadilo, že se muselo čekat, abychom si mohli třeba udělat školu. Ale jinak jsem zjistil spoustu věcí, co se budou hodit v reálném životě.
Jirka - Vůbec to nebyl špatnej nápad. Vím, jak vypisovat papíry na úřadě, teď už si všechno pečlivě přečtu.
Veronika - Uvědomila jsem si, že život nebude tak lehký, jak si všichni myslíme… a několikrát nás napálili. Kolikrát nás napadlo, že by se to mohlo stát…
Sára - Bavilo mě to hodně. O peníze se dá lehce okrást, stačí si nepřečíst, co jsme podepsali.
Tomáš - Byla to rada do života.

Počet příspěvků: