Citát dne

Vychovávat dítě znamená vychovávat sebe.

Neznámý autor

Základní škola, Praha 2, Vratislavova 13 tel: +420 222 523 392 mobil: +420 731 287 833 fax: +420 224 262 142 e-mail: info@vratislavova.cz webmaster: Václav Nádvorník grafika webu:Ivan Laštůvka

Projekty

Projekty

Projekt VELKÁ VÁLKA a legie

Datum: 10.11  Zadal: Autor příspěvku: Jana Čiháková   Kategorie: Projekty  Fotogalerie   Vymaž   Oprav   Vytiskni

Dnes, v předvečer výročí podepsání mírové smlouvy a ukončení první světové války jsme měli projektový den. Co bylo jeho cílem? Pokusit se uvědomit si, co znamená válka. Na ukázkách jsme nahlédli, na co mysleli ve chvílích volna vojáci, ale také to, jak bylo těm "doma". Malovali jsme, stejně jako vojáci, vojenskou pohlednici.
Část ukázky:
"Zima minula, na loukách kvetou blatouchy a petrklíče. Jen pole jsou pustá a prázdná. Ruka rolníkova nezasadila pluh do půdy, aby matka země vydala zlaté osení. Vše je pusté, ani ptáček nezazpívá, jen havrani a vrány létají v houfech a příšerně skřehotajíce shánějí mrtvoly, aby se na nich nasytili.
V bažinách kuňkají žáby obvyklou píseň, po obloze se táhnou beránkovité mráčky, slunce začíná pražit, je horko a dusno. Jsme zase v zákopech. Rusové nás denně zasypávají dělostřeleckou palbou. Celý zkroucený ležím ve své podzemní díře, natáhnu znavené údy a zase se schoulím v klubko. Sáhnu do kapsy, vytáhnu dopisy z domova a znovu jeden po druhém čtu. Krátím si tak dlouhou chvíli. Zanedlouho se po celé krajině rozhostí úplná tma. Jsem hladový, velmi hladový. "
Jak se nám to povedlo? Na to se zeptejte dětí a prohlédněte si pár fotografií...

Počet příspěvků: