Citát dne

Dospělí sami nikdy nic nechápou a děti to hrozně unavuje, stále a stále jim něco vysvětlovat. Děti musí být k dospělým hodně shovívavé.

Saint Antoine De Exupéry

Základní škola, Praha 2, Vratislavova 13 tel: +420 222 523 392 mobil: +420 731 287 833 fax: +420 224 262 142 e-mail: info@vratislavova.cz webmaster: Václav Nádvorník grafika webu:Ivan Laštůvka

Práce žáků školy

Práce žáků školy

Obrázky z projektu

Datum: 20.11  Zadal: Autor příspěvku: Pavel Martinovský   Kategorie: Práce žáků školy  Fotogalerie   Vymaž   Oprav   Vytiskni

V rámci projektu Velká válka a legie si žáci 2. – 9 tříd četli ukázky z deníků vojáků C.k. rakousko-uherské armády a z deníků našich legionářů. Nešlo ani o to, na které straně náš voják bojoval, ale co prožil. Vojákovy pocity se žáci, pracující ve skupinách, pokusili zachytit výtvarně formou vojenské pohlednice.
Prvňáčci si o válce povídali a pak k výročí Dne veteránů vyrobili tradiční makové květy.
Po té se žáci nad osudem vojáků znovu zamysleli a pokusili se vojákům napsat svůj vzkaz.
Dopis z domova na frontu: Tatínku, mám tě moc rád a tvoje zahrádka je pořád hezká. A taky jsme ulovili zajíce. Maminka je strašně nešťastná a přála by si, abys už byl doma.
Dopis z domova na frontu: Ahoj tati. Moc ti děkuju, že nás na vojně bráníš. Nikomu se nic nestalo, ani škrábanec. Jó, dům a farma furt stojí. S pozdravem já, máma, brácha a sestra.
Dopis z domova na frontu: Ahoj, doufám, že se vám podaří vyhrát 1. světovou válku. Udělali jste pro nás moc a děkujeme za všechno.
Díky za svobodu a nevzdávej se!
Zpráva pro legionáře: Nebuď smutnej, všechno se opraví. A vyhrajete válku!
Dopis z domova na frontu: Drahý Augustine, vzpomínej na svou rodinu a neber si tolik k srdci všechny ty zlé věci, které Ti tam říkají. A nezapomeň – válka jednou skončí!
Žáci četli ukázku, kde byl voják zraněn: Pane legionáři, jsme smutní, co se vám stalo, ale můžeme se pousmát z toho, co bylo dál. Život totiž nemusí být jenom smutný, může být i veselý.
Milý vojáku, buď zdravý. Sára
Milý vojáku, přejeme ti, aby ses brzo vrátil z války. Máme Tě rádi.
Zdravím, viděl jsem tvůj názor na válku a přečetl si ho. Můj názor je, že válka je utrpení a bolest, ale přináší i něco dobrého, i když se pro to musí trpět. Rozhodně ještě napíšu.
Takovou válku už bychom nechtěli zažít, je nám líto. Doufáme, že žádná válka už nepřijde.
Ahoj vojáku, jsme pyšný, že bojuješ za naši vlast. Vrať se živ a zdráv! Budu na tebe čekat, klidně celý život, když to bude zapotřebí.
Vzkaz: Já tě sice neznám a války se mi nelíbí, ale také vím, že sis vybrat nemohl. Tak ti přeji, abys přežil.
Vzkaz: Děkujeme ti za odvahu!
Vzkaz legionářům: Milí vojáci, se školou vždy chodíme 11. 11. zpívat k vašemu pomníku. Zpíváme vám písně a poděkujeme vám.
Děkujeme stateční vojáci, že jste nás chránili!! Máme vás za to rádi.
Milý vojáku, moc ti děkuji za to, žes musel přežívat takové útrapy za Československou republiku.
Milý vojáku, děkuji, že jste bojoval za první světovou válku. A že ses vrátil domů. A že tak mohla vzniknout Československá republika.
Vzkaz pro vojáka – tátu: Milý táto! Vzpomínáme na tebe. Jak se daří? My doma žijeme dobře, scházíš nám. Buď zdráv. Máma s dětmi.

Počet příspěvků: