Citát dne

Vychovávat dítě znamená vychovávat sebe.

Neznámý autor

Základní škola, Praha 2, Vratislavova 13 tel: +420 222 523 392 mobil: +420 731 287 833 fax: +420 224 262 142 e-mail: info@vratislavova.cz webmaster: Václav Nádvorník grafika webu:Ivan Laštůvka

Článek

Článek

Žádost o spolupráci

Datum: 15.03  Zadal: Autor příspěvku: Mgr. et Bc. Jiří Trunda Ph.D.   Kategorie: Článek   Vymaž   Oprav   Vytiskni

Vážení rodiče, obracíme se na Vás se žádostí o spolupráci v oblasti stravování Vašich dětí. Jde o to, že žáci si předtím, než jdou do školy, stále ve větší míře nakupují různé "energy drinky". Jejich pití ovšem vede k řadě neblahých důsledků ve vzdělávání, které souvisí v první fázi s nabuzením, které není možné v hodině ventilovat, či "vybít" (což vede k neschopnosti soustředit se) i k motorickému neklidu a ve druhé fázi pak k únavě a otupělosti. Negativní důsledky pití těchto nápojů se samozřejmě ještě násobí u dětí, které jsou i bez nich hyperaktivní.
Jde také o návyk na kofein, který je ve věku našich žáků snadný a neblahý i další zdravotní problémy, související s obezitou, oběhovým ústrojím, atd.
Pití „energy drinků“ je mezi žáky jistou módou. Výrobci velmi dobře vědí, že obsahy prodávají obaly, a tak jsou balení pro děti atraktivní, jsou mnohem lákavější, než láhve s vodou, nebo z domu přinesený nápoj. Co se týká samotných obsahů těchto „energetických bomb“, doporučujeme k pročtení několik článků na těchto adresách:
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/velky-test-energetickych-napoju.html
http://tn.nova.cz/clanek/pijete-radi-red-bull-tohle-s-vasim-telem-udela-jedina-plechovka.html
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/na-vasi-strane/zaludecni-krece-sebevrazdy-i-mrtvice-energy-drinky-mohou-dokonce-zabijet.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Energetický_nápoj
Škola samozřejmě nemůže žákovi zakázat pít nápoj, který si s sebou přinese. A žádný obchodník neodmítne prodej takového nápoje dítěti, protože pro to neexistuje žádná právní opora (a navíc by to šlo proti zájmu prodejců, kterým je primárně maximální tržba). Nicméně požívání těchto nápojů se opravdu negativně promítá jak do zdravotního stavu dětí, tak do jejich vzdělávacích výsledků. Byli bychom proto rádi, kdybychom byli v této věci zajedno a snažili se na děti působit jednotně v tom smyslu, aby konzumaci těchto nápojů opravdu minimalizovali a v situaci, kdy jejich energetický přínos není tělo schopno tělo spotřebovat fyzickou aktivitou, tedy například během dopoledne ve škole, je nekonzumovali pokud možno vůbec.
Děkujeme za pochopení,
J. Trunda

Počet příspěvků: